Više o kokosovoj masti!


Što je kokosova mast?
Ljubitelji zdrave hrane i ukusnih zalogaja diljem svijeta prepoznali su i jedinstvena svojstva kokosove masti koje ono ima u pripremi svih vrsta jela. Riječ je o masnoći koja se dobiva iz ploda kokosa (Cocos nucifera L.) koji spada u porodicu palmi, a cijenjena je zbog jedinstvene kombinacije masnih kiselina koje blagotvorno djeluju na srce i krvne žile, ubrzavaju metabolizam, a pogodno djeluju i na kosu i na kožu.

Kako se proizvodi kokosova mast?
Kokosova mast proizvodi se iz osušenih plodova kokosa prešanjem. Tako dobivena djevičanska kokosova mast može se dalje prerađivati postupcima rafinacije (pročišćavanje), izbjeljivanja (uklanjanje boje) i deodorizacije (uklanjanje mirisa) pri čemu se proizvodi rafinirana kokosova mast. Za razliku od djevičanske kokosove masti, rafinirana kokosova mast nema karakterističan okus i miris kokosa već je gotovo neutralnog okusa i mirisa.



Koja je razlika između kokosovog ulja i masti?
Kokosovo ulje i kokosova mast su dva alternativna naziva, sinonima za jedan te isti proizvod. Temperatura tališta kokosove masti je između 24-26 oC. To znači da će kokosova mast pri sobnoj temperaturi od 20 oC, prirodno biti u krutom stanju te ju možemo nazivati kokosova mast. S druge strane, kod sobne temperature od 25 oC kokosova mast će biti u tekućem stanju i možemo je nazivati kokosovo ulje. Ako uzmemo kockicu kokosove masti iz hladnjaka i držimo je dovoljno dugo pri sobnoj temperaturi višoj od 24-26 oC, nakon određenog vremena koje je potrebno za prirodni proces taljenja, ona će se potpuno rastaliti i nastat će tekućina koju možemo nazivati kokosovo ulje. I suprotno, ako kokosovo ulje ohladimo na temperature ispod 24 oC ono će postepeno kristalizirati i prijeći u stanje krute, kokosove masti. Prelazak iz krutog (mast) u tekuće (ulje) stanje je prirodni fizikalan proces koji ne utječe na kvalitetu niti prehrambene karakteristike ove namirnice.

Tako se, obzirom na uobičajenu dnevnu temperaturu odnosno klimu, u različitim zemljama koriste različiti termini: kokosovo ulje ili kokosova mast. U tropskim zemljama, primjerice u Šri Lanki ili Maleziji gdje su sobne temperature uobičajeno više od 25 oC kokosova mast je u tekućem (rastaljenom) stanju te se uobičajeno naziva kokosovo ulje. U Europi, Sjevernoj Americi, Sjevernoj Aziji i sl. kokosovo ulje je pri sobnoj temperaturi u krutom stanju i naziva se kokosova mast.

Kako se čuva kokosova mast?
Kokosova mast čuva se na suhom, tamnom i hladnom mjestu pri temperaturama do +10 oC (primjerice u hladnjaku) pri čemu unutar 12 mjeseci zadržava svoje karakteristike zbog kojih je prikladna kao prehrambena namirnica.



Dolazi li do promjena u sastavu pri korištenju kokosove masti na visokim temperaturama?
Zavidne kvalitete namirnice posebno se ističu prilikom prženja i pečenja zbog izuzetne otpornosti kokosove masti na visoke temperature pri čemu je ono značajno postojanije od ostalih biljnih ulja.

Kako se koristi kokosova mast?
Zvijezda kokosova mast neutralne je arome i mirisa što je čini idealnom namirnicom za pripremu slanih kombinacija. Savršeno će se sljubiti i s mesom i s ribom, ali i kao dodatak kavi.

Koristi se jednostavno premda dolazi u krutom stanju. Pri temperaturama većim od 25 stupnjeva omekšat će, a ako recept zahtjeva tekuće masnoće, kokosovu mast otopite u tavici i uživajte u dobrim zalogajima!

Preuzeto sa Coolinarika.com

Nema komentara:

Objavi komentar